Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” działa w sposób ciągły od XII.2014 r. Od 8 lat prowadzi Zagrodę Edukacyjną (wpisaną do Ogólnopolskiej Sieci www.zagrodaedukacyjna.pl), organizuje warsztaty z edukacji przyrodniczej, kulturalnej, regionalnej dla szerokiego grona odbiorców, głównie z terenu powiatu gorlickiego: dzieci, dorosłych i seniorów. Nasze główne pola aktywności to: integracja i aktywizacja społeczności lokalnej wokół ekologii i kultury, wzmacnianie poczucia lokalnej tożsamości, rozwój osobisty kobiet w kierunku wykorzystania potencjału własnego i lokalnego środowiska. Stowarzyszenie na stałe współpracuje z lokalnymi i regionalnymi samorządami, pozyskuje środki zewnętrzne na działania edukacyjne oraz przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Wszystkie nasze działania są wyjątkowe, a ich uczestnicy to osoby z różnych grup społecznych – są to zarówno młodzież (nawet 2000 rocznie) jak i dorośli od 18 do i 100 lat (ok. 250 rocznie) w tym seniorzy, osoby uczące się i pracujące, lokalni przedsiębiorcy i twórcy ludowi, osoby o niskich umiejętnościach podstawowych, osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy terenów wiejskich i turyści. Według nas płeć, wiek, czy wykształcenie nie gra roli, jeśli osoba chce zdobyć wiedzę na tematy przyrodnicze i ekologiczne. Nasze projekty kierujemy do lokalnej społeczności Gminy Ropa oraz szerzej – Powiatu Gorlickiego. Jesteśmy w stałej współpracy z UG Ropa i UM Gorlice, LGD Beskid Gorlicki, Nadleśnictwem Łosie, Gminny Ośrodek Kultury. Współpraca z Małopolskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES) zapewnia nam prócz wsparcia merytorycznego i grantowego, sieciowanie i wymianę doświadczeń z NGO z różnych stron Polski
W ramach upowszechnienia programu ekologicznego powstałego podczas realizacji projektu:
,,Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu”/,,Environmental education against social exclusion”
Stowarzyszenie Skrawek Nieba przeprowadziło wiosenne warsztaty przyrodnicze na terenie ścieżki ekologicznej oraz lesie.
Było to 3 godzinne spotkanie łączące wiedze teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami
„Jak las uczy nas odpowiedzialności i kształtuje nasz charakter”
To kolejne spotkanie realizowane w ramach upowszechnienia programu ekologicznego powstałego podczas projektu:
,,Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu”/,,Environmental education against social exclusion”
Natura uczy nas jak rodzić sobie aby przetrwać. Podczas 3 godzinnego spotkania w grupie 30-to osobowej uczestnicy poznali elementy pierwszej pomocy, wzięli udział w grze terenowej połączonej z konkursami ekologicznymi, przygotowali leśny posiłek.
Projekt ,,Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu” ,,Environmental education against social exclusion”
Mobilności zrealizowane podczas projektu
Mobilność nr 1
Pierwsza mobilność, czyli wizyta przygotowawcza odbyła się w dniach 29-30.06.2022r. w Gorlicach.
Celem wizyty było poznanie się kadry zarządzającej partnerów projektu, podpisanie dokumentów formalnych, dyskusja i uzgodnienie metodologii pracy, uzgodnienie i opracowanie wzorów dokumentów formalnych (list obecności, protokołów, harmonogramów, programów zajęć etc.), a także uzgodnienie harmonogramu mobilności i tematów poszczególnych warsztatów i szkoleń.
Zdjęcia przedstawiają spotkanie przedstawicieli organizacji: prezentacja organizacji oraz podpisanie dokumentów formalnych.
Dzięki przeprowadzeniu wizyty przygotowawczej nastąpiło lepsze poznanie się partnerów projektu. Mobilność przyczyniła się do zrozumienia zasad współpracy i kontekstu kulturowego organizacji partnerskich.
Dzięki przeprowadzeniu wizyty przygotowawczej nastąpiło lepsze poznanie się partnerów projektu. Mobilność przyczyniła się do zrozumienia zasad współpracy i kontekstu kulturowego organizacji partnerskich.
Mobilność nr 2
Mobilność odbyła się w dniach 25-27.07.2022r. w Polańczyku i dotyczyła krótkich programów szkoleniowych dla pracowników.
Celem tej mobilności było przekazanie wiedzy i doświadczenia od kardy fundacji ,,Wyjdź z Domu” kadrze organizacji partnerskich w zakresie edukacji osób z niepełnosprawnościami i ich praw wynikających z konwencji ONZ.
Fundacja ,,Wyjdź z Domu” przygotowała warsztaty dotyczące m.in. omówienia najważniejszych zagadnień Konwencji ONZ do spraw osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawienia metod pomocy i zasad dostosowania przestrzeni publicznej do ich potrzeb. Ponadto zostały przeprowadzone warsztaty praktycznej pomocy/asysty w pokonywaniu barier architektonicznych przez osoby niewidzące oraz poruszające się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
Na zdjęciach uczestnicy mając zakryte oczy mogli doświadczyć rzeczywistości osoby niewidomej oraz uczyli się jak odpowiednio sterować wózkiem inwalidzkim, by w bezpieczny sposób asekurować osobę z niepełnosprawnością ruchową.
Mobilność nr 3
Mobilność odbyła się w dniach 16-18.08.2022r. w Logarskiej Dolinie (Słowenia) i dotyczyła krótkich programów szkoleniowych dla pracowników.
Celem tej mobilności było przekazanie wiedzy i doświadczenia od kardy Institut Treelogy ze Słowenii kadrze organizacji partnerskich w zakresie opracowywania oferty edukacyjnej ekologicznej z wykorzystaniem lokalnych zasobów przyrody.
W ramach warsztatów Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Osebnostno Rast – Institut Treelogy zapoznało uczestników z tematyką oraz metodami prowadzonej przez nich pedagogiki leśnej. Jej celem jest poznawanie ekosystemu leśnego i edukowanie ludzi do równoważonego sposobu życia na przykładzie lasu. Beneficjenci poznali metody organizacji zrównoważonej i edukacyjnej oferty turystycznej wykorzystującej naturalne zasoby i przystosowanej do osób z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Zdjęcia przedstawiają testowanie przez uczestników specjalistycznych wózków, które wykorzystywane są w turystyce górskiej. Kolejne zdjęcia przedstawiają zajęcia w terenie związane z terapią lasem.
Mobilność nr 4
Mobilność odbyła się w dniach 12-14.04.2023r. w miejscowości Łosie i dotyczyła krótkich programów szkoleniowych dla pracowników.
Celem tej mobilności było przekazanie wiedzy i doświadczenia od kardy Stowarzyszenia ,,Skrawek Nieba”, kadrze Fundacji ,,Wyjdź z Domu” oraz Institut Treelogy w zakresie prowadzenia edukacji ekologicznej i na temat zrównoważonego rozwoju.
Stowarzyszenie ,,Skrawek Nieba” przygotowało warsztaty m.in. z zakresu technik terapii łąką i lasem, znaczenia bioróżnorodności w odniesieniu do ziołolecznictwa, miodów oraz ich wykorzystania w lokalnej kuchni. Podczas warsztatów z arteterapii wykonane zostały leśne kokedamy, czyli kule uformowanych z ziemi, torfu, gliny
i mchu. Wiszące ogrody w kulach są doskonałym sposobem na stworzenie własnej kompozycji oraz stanowią ciekawą alternatywę dla roślin doniczkowych.
Zdjęcia przedstawiają warsztaty z tworzenia kokedamy, która polega na umieszczeniu korzeni wybranej rośliny w kuli ziemi pokrytej mchem i owiniętej sznurkiem.
Mobilność nr 5
Mobilność 5 odbyła się w dniach 12-15.07.2023r. w Laško (Słowenia) i była to mobilność łączona dorosłych słuchaczy.
Uczestnikami mobilności były osoby z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Łącznie ze wszystkich organizacji w mobilności uczestniczyło 40 osób.
Podczas mobilności beneficjenci uczestniczyli w zajęciach propagujących założenia pedagogiki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Mieli okazje poznać lokalne przepisy kulinarne i posmakować wyrobów darów lasu. Beneficjenci uczestniczyli w opracowywaniu pomysłów na organizację małej inicjatywy/akcji oraz planów edukacji ekologicznej, które mieli zrealizować do 30.04.2024r.
Zdjęcia przedstawiają beneficjentów biorących udział w aktywnościach edukacyjnych dotyczących obcowania z przyrodą za pomocą zmysłów.
Mobilność nr 6
Mobilność 6 odbyła się w dniu 15.03.2024r. w miejscowości Łosie (Polska) i była to wizyta podsumowująca.
Podczas ostatniej mobilności wymieniono cenne uwagi i doświadczenia w kwestiach realizacji projektu i planów edukacji ekologicznej realizowanych w lokalnych społecznościach.
Kolejnym punktem spotkania była ewaluacja działań projektowych oraz propozycje rozwinięcia współpracy o nowe działania edukacyjne.
Zdjęcia pokazują spotkanie przedstawicieli organizacji partnerskich dyskutujących na temat zakończonego projektu.
REZULTATY PROJEKTU:
Stowarzyszanie „Skrawek Nieba” w ramach grantu realizuje inicjatywę pn:
„LEŚNE KĄPIELE W SKRAWKU NIEBA”
polegającą na organizacji 2 spotkań pn: „Leśne kąpiele”- terapeutyczne spacery przyrodnicze połączone z ćwiczeniami oddechowymi oraz ekologiczny posiłek sporządzony na bazie lokalnych produktów.
Zapraszamy osoby pełnoletnie, mieszkańców powiatu gorlickiego oraz turystów odwiedzających Beskid Niski. Udział w imprezach plenerowych jest bezpłatny. Leśne kąpiele odbędą się w Zagrodzie Edukacyjnej „Skrawek Nieba”, 38-312 Ropa, Łosie 92 w terminie od 20 czerwca do 5 lipca 2023r.
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie na nr telefonu 500-141-969 lub mailowo mb.gorlice@gmail.com.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator w terminie do 15.06.2023r skontaktuje się z osobami zakwalifikowanymi do udziału w spotkaniach.
ZAPRASZAMY
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w Łosiu rozpoczyna realizację projektu pt:
„Międzypokoleniowy most współpracy”
od 5.05.2023r do 31.12.2023r. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży (w wieku 10-21 lat), dorosłych ( w wieku 40-59 lat) oraz seniorów (60 lat i więcej) zamieszkujących tereny wiejskie powiatu gorlickiego. W ramach zadania zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, przyrodnicze i fotograficzne. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w spotkaniach
muzycznych, zostanie utworzony również „Trzy pokoleniowy Klub Aktywności i Pasji” działający w Łosiu przez cały okres trwania projektu. Serdecznie zapraszamy.
Informacje i zapisy:
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba”
38-312 Ropa, Łosie 92, tel.500141969
www.skraweknieba.eu
Zadanie jest współfinansowane ze środków Budżetu Państwa w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2023.
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w Łosiu rozpoczyna realizację projektu pt:
„Aktywny i kreatywny senior”
od 1.08.2023r do 30.11.2024r. Projekt jest skierowany do osób w wieku emerytalnym zamieszkujących tereny wiejskie powiatu gorlickiego i limanowskiego. W ramach zadania zostaną zorganizowane warsztaty
przyrodnicze połączone z leśnymi kąpielami, edukacyjne warsztaty artystyczne, spotkania z artystami oraz integracyjne spotkania muzyczno-taneczne. Serdecznie zapraszamy.
Informacje i zapisy:
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba”
38-312 Ropa, Łosie 92, tel.500141969
www.skraweknieba.eu
Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Dokumentacja zdjęciowa z realizacji projektu: „Aktywny i kreatywny senior”
W ramach projektu ,,Rozwijamy nasze skrzydła – szkolenia dla kadry Skrawka Nieba” w dniach 11-18 sierpnia wzięliśmy udział w kursie językowym na Malcie.
Malta jest państwem wyspiarskim położonym w środkowej części Morza Śródziemnego 75 km na południe od Sycylii i 240 km od północnych wybrzeży Libii. W skład państwa maltańskiego wchodzi 5 wysp. Trzy największe: Malta, Gozo i Comino są zamieszkane, a malutkie Cominotto i Filfla są bezludne. Malta to kraina fantastycznych oliwek i suszonych pomidorów czyli wszystkiego co najlepsze pod śródziemnomorskim niebem. Na Malcie mieszka 500tys osób, ponad 97% mieszkańców wyspy to katolicy.
W programie kursu zorganizowanego przez szkołę Maltalingua w San Jullian’s mieliśmy między innymi: wycieczki krajoznawcze “Language Tour” podczas których ćwiczyliśmy praktyczny angielski (face to face). Odwiedziliśmy przepiękną wyspę Gozo oraz stolicę Malty Vallettę a także spotkania “Language Party” i spacery językowe.
Gozo to druga co do wielkości wyspa Malty. Nie jest duża, gdyż jej długość to tylko 14,48 km, a szerokość 7,25 km. Gozo uchodzi za miejsce, gdzie można poczuć radość, i to nie tylko dlatego, że jej maltańska nazwa „Għawdex” – to właśnie radość. Gozo to krystalicznie piękna woda, klify, przepiękne miasteczka i znajdujące się w nich kościoły, które mieliśmy okazjęzobaczyć.
Valletta natomiast jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Można tu zobaczyć min: Pałac Wielkiego Mistrza (Grandmaster’s Palace), Konkatedra świętego Jana (St John’s Co-Cathedral), Wyższe Ogrody Barrakka (Upper Barrakka Gardens)oraz Pałac Casa Rocca Piccola.
Wraz z uczestnikami kursu z całego świata mieliśmy możliwość poznania ich kultury, zwyczajów, kuchni, integracji. Podczas tygodniowej przygody z językiem angielskim towarzyszyła nam Martha nasza native speaker. Bardzo przyjazna, komunikatywna, pomocna nauczycielka z Nowej Zelandii. Dzięki niej spędziliśmy cudowny tydzień na Malcie.Nawiązaliśmy nowe znajomości, wymieniliśmy się doświadczeniami i przyjechaliśmy znowymi pomysłami na przyszłość. Wyjazd do kraju, w którym językiem oficjalnym jest j.angielski utwierdził nas w przekonaniu, iż kontakt z językiem angielskim na co dzień jest bardzo ważny, a kursy językowe w międzynarodowym towarzystwie przynoszą wymierne efekty. Sprawdzenie swoich umiejętności za granicą, zweryfikowanie ich w środowisku, w którym nie można się posługiwać językiem ojczystym było dla nas nowym i ważnym doświadczeniem. Uczestnictwo w kursie językowym pozwoliło zdobyć dodatkowe umiejętności w zakresie posługiwania się j. angielskim. Wiedzę tą wykorzystamy w pracyedukacyjnej z uczestnikami warsztatów z różnych krajów Europy i świata realizowanych przez Stowarzyszenie.
Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środkówUnii Europejskiej
Wspomnienia z kursu przyrodniczego w Chorwacji.
W ramach projektu ,,Rozwijamy nasze skrzydła – szkolenia dla kadry Skrawka Nieba” w dniach 19-22 lipca wzięliśmy udział w kursie przyrodniczym w Chorwacji. W ciągu tych paru dni udało nam się poznać walory przyrodnicze, różnorodność flory i fauny , poznać gościnność mieszkańców południowej Dalmacji. Na mapie naszej podróży przyrodniczej znalazł się piękny Orebić, Korcula i Park Narodowy Mljet.
Mljet – to najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku (97 ㎞ 2) Jej skarbem są dwa słone jeziora, niekończące się lasy (zajmują 72 % jej powierzchni) oraz wspaniali ludzie (1200 osób) którzy nad pieniądze przedkładają święty spokój – jak sami nam powiedzieli.
Korcula- czarna wyspa białego wina . Mieliśmy okazję poznać, dotknąć, przyglądnąć się jak wygląda praca w winnicy . Korčule to głównie zielone , równe rzędy winnic , zwłaszcza w okolicy Smokvicy , Čary i Lumbardy. Na Korculi przeważają obecnie niewielkie, rodzinne winnice rozsiane są po całej wyspie . Raz jest to kilka winnych krzewów w przydomowych ogródkach , innym razem kilkanaście równych rzędów gdzieś na słonecznym stoku. Powoli jednak rodzi się nowe pokolenie winiarzy, którzy odchodzą od wielkich winnic a mimo to tworzą doskonałe wina z tradycyjnych wyspiarskich szczepów min: Grk, Pošip, Prošek, Plavac mali.
Orebić – to niewielkie miasteczko z tradycjami żeglarskimi. Zostało założone na przełomie XV╱XVI wieku i przez długi czas było ważnym portem morskim. Obecnie zamieszkuje tu około 4000 osób. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki oraz rolnictwa, dominują tu głównie winnice oraz gaje oliwne.
Chorwacja zachęca do skorzystania z różnych form aktywności i rodzajów turystyki, takich jak ekoturystyka, turystyka przygodowa, rowerowa, zdrowotna i kulturowa, a także wspinaczka , jazda konna, łowiectwo, wędkarstwo. Pobyt w południowej Dalmacji był dobrą okazja do pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności kadry naszych przyrodników i osób zajmujących się promowaniem działań ekologicznych. Poznaliśmy bliżej elementy chorwackiej turystyki kulinarnej oraz enoturystyki. Wymieniliśmy się doświadczeniami z chorwackimi organizacjami, urodziły się nowe pomysły na warsztaty i spotkania w Skrawku.
Co Chorwację różni a co łączy z nami jeśli chodzi o wykorzystanie produktów lokalnych przy tworzeniu marek i stowarzyszeń turystycznych? Potrafią świetnie wykorzystać różnorodność przyrodniczą, lokalne wina, sery a przede wszystkim współpracują ze sobą przy tworzeniu ofert turystycznych, nie postrzegają siebie jako konkurencji. Mają świetnie oznakowane szlaki piesze, rowerowe, tablice edukacyjne. Co najbardziej zapadło nam w pamięci? Wycieczka przyrodnicza po Parku Narodowym Mljet, podróż łodzią, rowerem, pieszo, kąpiel w lazurowym morzu, duża dawka wiedzy i nowych doświadczeń w świetnym międzynarodowym zespole. Na pewno tam jeszcze wrócimy. ↶
Dziękujemy organizacji Goadria Croatia za świetnie przygotowany program warsztatów eco kursu dla naszego zespołu.
Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
Realizacja projektu z edukacji ekologicznej w Słowenii
W dniach 12-15.07.2023 w ramach projektu ,,Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu”/,,Environmental education against social exclusion” odbyło się szkolenie w Laško w Słowenii Zostało ono przygotowane przez naszego partnera Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Osebnostno Rast – Institut Treelogy. Stowarzyszenie Skrawek Nieba wspólnie z Fundacją Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” wzięło udział w warsztatach z pedagogiki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Mieliśmy okazje poznać przepisy kulinarne, zastosowanie oraz posmakować wyrobów własnej produkcji z darów lasu.
Dzięki wizycie w Kopalni minerałów Rudnik Sitarjevec Litija mieliśmy okazję poznać bogactwo tradycji górniczej, geologicznej oraz wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze. Kopalnia Sitarjevec jest jedną z kopalń połminerałów o wyjątkowej różnorodności mineralogicznej. Jest to jedno z najbogatszych złóż różnych kopalin w skali europejskiej i światowej. Występuje w nim ponad 60 różnych minerałów, wśród których najważniejsze minerały kruszcowe to: galena, sfaleryt, cynnabaryt, chalkopiryt i baryt.
W kopalni ku naszemu zaskoczeniu mieliśmy okazję spróbować tradycyjnego jedzenia górników czyli „SITARJEVŠKA MALCA”, która składa się z ciasta z krakersami, bekonem w cieście gryczanym, musem chrzanowym na miękiszu jabłkowym i kompotem z owoców sezonowych.
Kolejnym ważnym przykładem – elementem zrównoważonej słoweńskiej turystyki był trekking wąwozem Vintgar. Podczas 3godzinnej wędrówki obserwowaliśmy bogactwo słoweńskiej przyrody. Odwiedziliśmy również jezioro Bled, jezioro Bohinji, jaskinie Postojna, a także piękne słoweńskie wybrzeże z jego perełką miasteczkiem PIRAN.
Sustainable” (czyli zrównoważony ) nabiera tutaj realnego wymiaru – lokalne produkty, wytwarzane samodzielne lub pozyskiwane w kręgu najbliższych 100 km;
Pensjonaty w których nocowaliśmy , które wpisują się w nurt „zero waste” okazały się być miejscami w których ludzie żyją tą idea na codzień, a nie tylko traktują jak miły chwyt marketingowy (zero plastiku, kosze do segregacji na korytarzu, brak lodówek w pokoju, wszędzie przypomnienia o gaszeniu światła, nie odkręcaniu wody czy racjonalnym nakładaniu jedzenia na talerz);
W Dolinie Logarskiej mogliśmy skorzystać z sianoterapii , leśnych kąpieli , a dla dla wypalonych zawodowo obiekty turystyczne organizują turnusy detoksu (wodolecznictwo, muzyka ziół , lokalne jedzenie, aktywność fizyczna, masaże, trekking w naturze) = Słoweńcy wiedzą jak przyciągać turystów, a przy tym dbają o to by turyści nie zadeptali, nie hałasowali, nie niszczyli tych zasobów
Podczas szkolenia każda organizacja ze swoimi grupami pracowała nad ciekawymi programami i inicjatywami ekologicznymi, które niebawem zostaną wdrożone w lokalnych społecznościach.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z organizacjami ze Słowenii Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Osebnostno Rast – Istitut Treelogy i Polski Fundacja „Wyjdź z domu” w ramach Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” realizuje projekt pt.: „Jesteśmy eco-dbamy o swoją planetę Ziemie”
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. „Zakup sprzętu i wyposażenia do urządzenia profesjonalnej kuchni służącej do realizacji warsztatów kulinarnych w Skrawku Nieba”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Operacja realizowana jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. „Organizacja szkoleń dotyczących aktywizacji i edukacji w zakresie turystyki dla mieszkańców obszaru LSR”
mająca na celu poprawę atrakcyjności turystycznej regionu oraz podnoszenie kompetencji w zakresie turystyki współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Operacja realizowana jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. „Organizacja szkoleń dotyczących aktywizacji i edukacji w zakresie turystyki dla mieszkańców obszaru LSR”
mająca na celu poprawę atrakcyjności turystycznej regionu oraz podnoszenie kompetencji w zakresie turystyki współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Operacja realizowana jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” zrealizowało projekt pt: „Jestem eko, dbam o swoją planetę Ziemię”
Projekt „Jestem eko, dbam o swoją planetę Ziemię” miał na celu podjęcie działań zmierzających do realnej i długotrwałej redukcji produkowanych odpadów(recycling, upcycling itp.) w myśl zasady zero waste a także ponownego wykorzystywania zasobów i odzysku materiałów wykorzystanych podczas warsztatów artystycznych a także Kiermaszu Bożonarodzeniowego. W ramach proj. zostały zakupione profesjonalne pojemniki do segregacji odpadów, które zostały zlokalizowane na terenie Zagrody Edukacyjnej w Łosiu, którą prowadzi Stowarzyszenie. Zostały również zorganizowane warsztaty artystyczne dla dzieci z kreatywnego recyklingu i papieru czerpanego a także Kiermasz z wymianą książek, zabawek i ciuchów. Projekt był odp. na zdiagnozowany problem jakim jest nadmierne gromadzenie odpadów i brak wiedzy na temat ich segregacji. Poprzez projekt uświadomiliśmy mieszkańcom pow. Gorlickiego jak ważna dla zrównoważonego rozwoju jest ochrona naturalnych zasobów ziemi jak również zwiększyliśmy ich świadomość ekologiczną.
Projekt został zrealizowany w ramach konkursu: “30 grantów na 30 lat bp w Polsce – w trosce o przyszłość i zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w obszarze: woda, energia, recycling
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” planuje poszerzenie oferty w ramach odpłatnej działalności statutowej poprzez wprowadzenie nowej oferty jaką będzie organizacja tematycznych imprez plenerowych pn:
„Skrawek Natury”
organizowanych na łące połączonych ze szkoleniami dot. dekoracji i nakrywania do stołu, sztuki układania kwiatów i etykiety savoir vivre. Testowane imprezy odbyły się w okresie letnim, w grupach 24 osobowych. Podczas imprez były serwowane dania i potrawy sporządzane na bazie ekologicznych, lokalnych produktów według tradycyjnych receptur firmowane marką Karpating.
W ramach oferty będą wprowadzane nowe usługi min.: wieczór herbaciany oraz degustacja potraw kuchni łemkowskiej.
Stowarzyszenie planuje poszerzenie oferty w ramach odpłatnej działalności statutowej poprzez wprowadzenie nowej oferty jaką będą warsztaty kulinarne promujące zdrowe gotowanie z wykorzystaniem ziół i warzyw dostępnych w okolicy a także nawiązujące do starych sprawdzonych tradycyjnych przepisów. Warsztaty były prowadzone dla 3 grup ok. 10-osobowych – uczestnicy po krótkim wykładzie w plenerze na temat zdrowego gotowania, dziedzictwa kulinarnego i roli prozdrowotnej ziół , zebraniu ich z łąki i poznaniu zastosowania w kuchni, wzięli udział w praktycznych zajęciach przygotowania zdrowych potraw. Testowe warsztaty odbyły się w trzech spotkaniach tematycznych min. min: zajęcia z pieczenia chlebków i bułek, Skrawkowe słodkości: tradycyjne ciasta, rogaliki, tarty z wykorzystaniem ziół i owoców z pobliskiej łąki, mięsa i ryby, tradycyjne pasztety. Podczas warsztatów przygotujemy min: lekki domowy chleb z dodatkiem polnej koniczyny, lub bogatej w witaminy pokrzywy, łemkowski gulasz wołowy aromatyzowany czosnkiem niedźwiedzim i bluszczykiem kurdybankiem, wiosenną tarta z pokrzywą. Upieczemy rogaliki drożdżowo-kruche z nadzieniem konfiturą z płatków dzikiej róży oraz muffinki z malinami i miętą.
Podróż do świata pszczoły” warsztaty z edukacji ekologicznej dla mieszkańców powiatu gorlickiego – edycja II
W ramach projektu odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Podczas spotkań UP dowiedzą się kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to jest pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać.
Na zajęciach uczestnicy spotkań poznają historię bartnictwa i pszczelarstwa, dowiedzą się czym jest miód i w jaki sposób się go produkuje a także jakie są jego rodzaje.
Dorośli zaś UP poznają m.in: skład chemiczny miodu, odmiany miodu jego komponenty i preparaty, właściwości biologiczne miodu oraz działania antybiotyczne i konserwujące, znaczenie miodu w kosmetyce, miody i zioło miody, zastosowanie pyłku kwiatowego i pierzgi.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” zaprasza do udziału w projekcie „Wspólna sprawa – rozwiń skrzydła”
Projekt jest realizowany od sierpnia 2019 roku do października 2020 roku i jest skierowany do osób w wieku 60+ z obszarów wiejskich gminy Gorlice. Szczegółowe informacje na plakacie.
Serdecznie zapraszamy
Kontynuacja Projektu pod nazwą „Aktywny przez całe życie”.
„Eko spotkanie ze zdrowiem” odbywało się w ramach projektu „Aktywny przez całe życie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Skrawek Nieba w Łosiu. Bierze w nim udział 60 seniorów z powiatu gorlickiego a jego głównym celem jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych poprzez propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. W ramach projektu seniorzy uczestniczą w warsztatach kulinarnych z elementami ziołolecznictwa, warsztatach z apiterapii , zajęciach rekreacyjno-relaksacyjne takich jak spacery nordic walking, siłownia pod chmurką, ćwiczeniach relaksacyjnych z elementami tańca), eko spotkaniach ze zdrowiem oraz spotkaniach ze specjalistami min : psychologiem, rehabilitantem, fizjoterapeutą.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
„Mały obserwator, mały tropiciel – warsztaty z edukacji przyrodniczej dla dzieci – edycja II”
Projekt realizowany od 06.05.2019 do 31.10.2019 r.
Zadanie ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej u 1380 dzieci w wieku od 7 do 15 lat na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego obszaru Natura 2000, kształtowanie postaw współodpowiedzialności za jego stan, a także aktywizowanie do podejmowania różnych działań i inicjatyw ekologicznych dla dobra człowieka i przyrody. Projekt będzie realizowany od V do X 2019r. W ramach projektu zorg. plenerowe warsztaty przyrodnicze, warsztaty fotograficzne, konferencję ekologiczną.
Projekt jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU
„Powrót do korzeni-pobyt polskich dzieci ze wschodu w Beskidzie Niskim”
Od 26 czerwca 2019 r. na terenie powiatu gorlickiego przebywała 22 osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Lwowa, która przyjechała na zaproszenie Stowarzyszenia Skrawek Nieba w ramach projektu Powrót do korzeni-pobyt polskich dzieci ze wschodu w Beskidzie Niskim. W czasie tygodniowego pobytu grupa dzieci i młodzieży brała udział w zajęciach warsztatowo-animacyjnych z zakresu polskiej kultury, historii, tradycji i języka, w wycieczkach tematycznych po atrakcjach turystycznych Beskidu Niskiego oraz spotkaniach integracyjnych z grupą dzieci z Polski z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice w Ropicy Polskiej. Dzieci odwiedziły min. Gorlice, Kwiatoń, Wysową Zdrój, gdzie wzięły udział w plenerze malarskim i fotograficznym. Wzięły również udział w warsztatach kulinarnych, artystycznych i zajęciach przyrodniczych w plenerze na terenie Zagrody Edukacyjnej prowadzonej przez Stowarzyszenie w Łosiu.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
„Podróż do świata pszczoły” warsztaty z edukacji ekologicznej dla mieszkańców powiatu gorlickiego.
Zadanie jest realizowane od 3 czerwca 2019 do 30 listopada 2019
W ramach projektu zorganizowano „Lipobranie – Święto Łosiańskiej Pszczoły”
Skrawek Nieba po raz pierwszy zorganizował święto lipy. Uczestnicy spotkania upiekli pyszne podpłomyki i proziaki z dodatkiem lipy i mięty, przygotowali lemoniadę i napój lipowy. Wszystko świetnie smakowało i wyglądało. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą łosiańską pszczołę oraz zajęciach z apiteraii prowadzonych przez Agnieszkę Król z Fundacji Pszczółki. Poznały historię pszczół, mogły spróbować różne rodzaje miodów, zrobiły sobie świece woskowe, dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym życiu i środowisku i jak ważna jest ich ochrona. Na deser każdy uczestnik imprezy przygotował sobie lipowe mydełko glicerynowe.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
„NA POGRANICZU DWÓCH KULTUR – ŁEMKÓW I POGÓRZAN, POLAKÓW I UKRAIŃCÓW”
Zadanie jest realizowane od 3 czerwca 2019 do 30 listopada 2019
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Skrawek Nieba w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2019”. Projekt zakłada organizację letniego spotkania dwóch grup dzieci i młodzieży w wieku 14 – 16 lat z Polski (z terenu województwa małopolskiego, gminy Gorlice) i centralnej Ukrainy (z obwodu winnickiego ze wsi Agronomiczna). Dzieci pochodzą z miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców, są w takim samym wieku oraz o podobnych zainteresowaniach. Podczas 14 – dniowego pobytu i spotkania obie grupy dzieci biorą aktywny udział w przygotowanym przez siebie programie kulturalno – edukacyjno – rekreacyjnym, zajęciach warsztatowo – animacyjnych, wycieczkach tematycznych oraz spotkaniach integracyjnych. W programie pobytu znalazły się m.in.: – warsztaty fotograficzno-malarskie, warsztaty kulinarne, spotkania z Kulturą regionu min: warsztaty tkackie, zajęcia z bibułkarstwa, dzieci poznają sposoby wykonywania kwiatów z bibuły oraz tworzenia kompozycji kwiatowych, pająków, elementów plastyki obrzędowej charakterystycznej dla naszego regionu oraz warsztaty ceramiczne. Odbywają się one w Domu Pracy Twórczej w Bielance, w pracowni ceramiczno-rzeźbiarskiej. Dzieci poznają techniki wykonywania prac z gliny z wykorzystaniem różnych narzędzi oraz pracują na kole garncarskim. Powstają różne naczynia z wykorzystaniem motywów zdobniczych regionu Polski i Ukrainy. Zajęcia powadzi Bogdan Gorczyca. Dzieci spotkały się także z artystką ludową: pieśniarką łemkowską Julią Doszną w ramach warsztatów muzyczno-tanecznych. Podczas warsztatów artystycznych, przyrodniczych i kulinarnych uczestnicy projektu poznają „Podstawy języka sąsiada” Rezultatami spotkania obu grup młodzieży jest wzajemne poznanie historii regionów, z których pochodzą uczestnicy projektu, znalezienie wspólnych korzeni historycznych, odkrycie podobieństw i odmienności między Polską i Ukrainą, wymiana doświadczeń w grupach rówieśniczych oraz poznanie w stopniu podstawowym języka sąsiadów.
Realizacja projektu odbywa się przy współpracy Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Zadanie pn. „Organizacja warsztatów z edukacji regionalnej, kulturalnej i przyrodniczej dla mieszkańców powiatu gorlickiego”
mające na celu integrację społeczno-kulturalną oraz aktywizację mieszkańców powiatu gorlickiego współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Zadanie pn. „Zakup i montaż siłowni zewnętrznej w miejscowości Łosie ”
mające na celu rozwój infrastruktury turystycznej poprzez zakup i montaż urządzeń siłowni zewnętrznej w Łosiu. współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
„Mały obserwator, mały tropiciel” – warsztaty z edukacji przyrodniczej dla dzieci,
projekt realizowany w okresie od 7 maja 2018r do 31 października 2018r
Zadanie ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej u 1200 dzieci w wieku od 7 do 15 lat na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego obszaru Natura 2000, kształtowanie postaw współodpowiedzialności za jego stan, a także aktywizowanie do podejmowania różnych działań i inicjatyw ekologicznych dla dobra człowieka i przyrody. W ramach projektu zorg. plenerowe warsztaty przyrodnicze, warsztaty fotograficzne, konferencja ekologiczną.
„Aktywny przez całe życie”
projekt realizowany w okresie od 1 czerwca 2018r do 31 grudnia 2019r. Projekt ma na celu poprawę jakości i poziomu życia seniorów poprzez propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia dla godnego starzenia się.
Realizacja projektu odbywa się poprzez wdrożenie różnorodnych tematycznie spotkań, warsztatów, konsultacji i działań motywujących uczestników projektu (seniorów) do promowania aktywnego i zdrowego stylu życia.
Jednym z narzędzi w projekcie będą programy prozdrowotne dotyczące zachowania i zwiększenia ogólnej sprawności psychicznej i fizycznej, aktywności intelektualnej, warsztaty w zakresie zachowania i samokontroli zdrowia oraz ukierunkowane na tworzenie się więzi społecznych. Wszystkie programy będą przygotowane i przeprowadzone we współpracy z lekarzem rodzinnym, psychologiem i lekarzem geriatrą.
W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty kulinarne z elementami ziołolecznictwa prowadzone pod okiem dietetyka i kucharza, warsztaty z apiterapii , zajęcia rekreacyjno-relaksacyjne (spacery nordic walking, siłownia pod chmurką, ćwiczenia relaksacyjne z elementami tańca), eco weekendy ze zdrowiem, spotkania ze specjalistami połączone z indywidualnymi konsultacjami: psychologiem, rehabilitantem, onkologiem, fizjoterapeutą. W ramach zadania zostanie wydany poradnik „Aktywny senior przez całe życie” zawierający zbiór wskazówek, przepisów, ćwiczeń dla seniorów. Projekt jest skierowany do osób w wieku 50+ z terenu powiatu gorlickiego.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
„Kulinarna podróż do przeszłości”
projekt realizowany w terminie od czerwca 2018r do listopada 2018r.
W ramach projektu zostaną zorganizowane 4 międzypokoleniowe warsztaty kulinarne ( „III pokoleniowe spotkania przy zapiecku” „Tradycje kulinarne naszego regionu” „Domowa Spiżarnia” oraz „ Słodkie smaki w kuchni”- tradycyjne ciasta, torty i desery połączone ze sztuką dekoracji i zdobienia ) dla grupy 30 osób z powiatu gorlickiego (dzieci, dorosłych i seniorów) zostanie zorganizowana również impreza plenerowa ”Festiwal Smaków Dawniej i Dziś” dla lokalnych mieszkańców a także zaproszonych seniorów z powiatów: nowosądeckiego i tarnowskiego i gorlickiego oraz turystów, podczas której uczestnicy będą mogli wspólnie gotować i degustować się regionalnymi potrawami.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
„Organizacja warsztatów z edukacji regionalnej, kulturalnej i przyrodniczej dla mieszkańców powiatu gorlickiego”
projekt realizowany od sierpnia 2018r do grudnia 2018r.
W ramach projektu realizujemy: warsztaty z edukacji przyrodniczej regionu Beskidu Niskiego połączonej z elementami birdwatching dla grupy 100 osób, 4 spotkania artystyczno-muzyczne w których weźmie udział 120 osób z powiatu gorlickiego. Będą to plenerowe koncerty muzyczne z różnych gatunków muzyki od muzyki dawnej po folk i jazz, warsztaty artystyczne z wykonywania lalek Motanek, warsztaty z wykonywania łemkowskiej biżuterii, warsztaty wikliniarskie, spotkania z kulturą regionu (tradycyjna plastyka obrzędowa, zabawy naszych babć, zwyczaje i obrzędy Łemków i Pogórzan).
Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zadanie realizowane jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.
„Zielone lekcje w Skrawku Nieba”
W ramach realizacji zadania zostały przeprowadzone 3 warsztaty z edukacji przyrodniczej dla 80 dzieci z klas I-III, SP z miasta Gorlic. Warsztaty odbyły się w Zagrodzie Edukacyjnej „ Skrawek Nieba” w Łosiu, należącej do Ogólnopolskiej Sieci Zagród. Głównym celem zajęć było zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczej poprzez bezpośredni kontakt z naturą. Dzieci nauczyły się jak można połączyć aktywne i ciekawe spędzenie czasu z nauką, zajęcia rozbudzą ich zainteresowania i hobby, a także naucza ich budowania odpowiednich relacji w grupie rówieśniczej podczas zajęć plenerowych. Projekt był realizowany od kwietnia do lipca 2018r.
„Aktywne kobiety górą”
w terminie od 3 kwietnia 2017r do 29 grudnia 2017r.
Projekt jest skierowany do 40 kobiet zamieszkałych na terenie gminy Ropa i gminy Gorlice. Jego celem jest aktywizacja kobiet do podejmowania nowych wyzwań oraz wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności przyczyniające się do czynnego udziału w życiu społecznym i publicznym.
W ramach projektu odbędą się warsztaty z cyklu „Kobiece Rewolucje i Kobieta Sukcesu”, „Kobieta Aktywna- Kobieta Energy &Fit”, szkolenie „ Liderka Obywatelka”, akcje tematyczne oraz wyjazdy i spotkania integracyjne.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym
Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
„Aktywny Senior to Zdrowy senior”
w okresie od maja 2017r do grudnia 2017r.
Projekt jest skierowany do osób w wieku 50+ ze wsi Łosie Bielanka, Klimkówka, Szymbark, Ropa, Ropica Polska, Zagórzany, Kobylanka oraz miasta Gorlic.
W ramach projektu odbędą się: warsztaty kulinarne „Kuchnia zdrowego seniora”, zajęcia rekreacyjne „Wyginam śmiało ciało”, warsztaty kosmetyczne z elementami aromaterapii, cykl prelekcji i wykładów „ Zdrowy senior to aktywny senior”
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
„Edukacja Aktywnego Seniora”
w terminie od maja 2017r do listopada 2017r.
Projekt jest skierowany do seniorów ze wsi Łosie, Bielanka, Klimkówka, Ropa.
W ramach projektu odbędą się: warsztaty kulinarne, warsztaty przyrodnicze z elementami birdwatching, warsztaty artystyczne oraz dwie Imprezy Tematyczne: Noc Kupały, Smaki Dawniej i dziś.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
„Bliżej kultury, bliżej tradycji, bliżej korzeni” – pobyt polskich dzieci ze wschodu w powiecie gorlickim.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w Łosiu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w okresie od 1lipca do 31 sierpnia 2017roku.
Podczas 7 dniowego letniego pobytu 25 dzieci i 5 opiekunów na terenie powiatu gorlickiego przeprowadzono 6 zajęć warsztatowo-animacyjnych z zakresu polskiej kultury, historii, tradycji i języka, zorganizowano 3 wycieczki tematyczne po atrakcjach turystycznych powiatu a także 3 spotkania integracyjne z polską młodzieżą.
„Piękno Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny oczami dzieci”
w okresie od 2 maja 2017r do 31.07.2017r.
20 utalentowanych dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum z powiatu gorlickiego wzięło udział w 16 godzinach warsztatów fotograficznych zorganizowanych we wsi Łosie i Wysowa.
Zajęcia prowadził znany fotograf Zbigniew Podsiadło. Prace dzieci można było obejrzeć podczas wystawy poplenerowej w Domu Polsko-Słowackim w Gorlicach.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
PROJEKT „ZIELONE LEKCJE W SKRAWKU NIEBA”
Stowarzyszenie pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację zadanie „ Zielone lekcje w Skrawku Nieba” które ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej 1800 dzieci w wieku od 6-13 lat na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego obszaru Natura 2000, kształtowanie postaw współodpowiedzialności za jego stan a także aktywizowanie do podejmowania różnych działań i inicjatyw ekologicznych dla dobra człowieka i otaczającej nas przyrody. Projekt jest realizowany od IV do IX 2016r. na terenie Beskidu Niskiego należącego do największych obszarów Natura 2000 w kraju . W ramach projektu został zorganizowany konkurs plastyczny na najciekawszą gazetkę ekologiczną ” Jak chronimy przyrodę Beskidu Niskiego obszaru Natura 2000″ w 6 placówkach oświatowych powiatu gorlickiego, plenerowe warsztaty ekologiczne w Zagrodzie Edukacyjnej w Łosiu, powstała ścieżka przyrodnicza, opracowane zostaną mapki questingowe oraz zorg. happening ekologiczny. Działania projektowe są odpowiedzią na zdiagnozowany problem braku praktycznych warsztatów ekologicznych dla dzieci organizowanych poza ławką szkolną, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Poprzez realizację projektu dzieci otrzymują małe know-how dostosowane do ich możliwości i potrzeb z którego będą mogły korzystać w przyszłości.
PROJEKT” BLIŻEJ POLSKI W SKRAWKU NIEBA”
W ramach projektu dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie został zorganizowany 5- dniowy letni pobyt dla dzieci z Ukrainy o polskich korzeniach. Odwiedziło nas 22 dzieci i 3 opiekunów z okręgu winnickiego i Lwowa. Projekt miał na celu utrzymanie więzi z polską kulturą, tradycją, językiem i historią. W dniach 20 do 24 czerwca 2016r. dzieci wzięły udział w zajęciach warsztatowo- animacyjnych, wycieczkach tematycznych do Wysowej i Gorlic oraz spotkaniach integracyjnych z młodzieżą polską w Ośrodku Kultury Gminy Gorlice.
PROJEKT „KULTURALNY SKRAWEK NIEBA”
W ramach projektu realizowanego na terenie powiatu gorlickiego w którym wzięło udział 30 mieszkańców Gorlic i okolic przeprowadzono min: warsztat z zakresu historii i kultury regionu, praktyczny warsztat z nauki tańców regionalnych i regionalnej kuchni. 25 czerwca 2016r. zorganizowano Noc Kupały, impreza była doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej oraz przybliżenie jej mieszkańcom zwyczajów i obrzędów tego święta.
PROJEKT „PODAJ DALEJ”
Projekt realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej u 60 osób ( dzieci, dorośli, seniorzy) z powiatu gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego poprzez odpowiednią politykę zapobiegania odpadami. W ramach projekty zorganizowano min: warsztaty kulinarne, kosmetyczne, florystyczne, artystyczne oraz warsztaty z robienia lalek i kukiełek dla dzieci.
20 lipca 2016r o godz. 10.00 zostanie zorganizowany również Happening Ekologiczny- impreza plenerowa, podczas której, będzie można wymienić książki, płyty i zabawki ”podać dalej” nie wyrzucać, może jeszcze komuś posłużą. Zapraszamy.
Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.