Stowarzyszenie
"Skrawek Nieba"

stowarzyszenie

Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” działa w sposób ciągły od XII.2014 r. Od 8 lat prowadzi Zagrodę Edukacyjną (wpisaną do Ogólnopolskiej Sieci www.zagrodaedukacyjna.pl), organizuje warsztaty z edukacji przyrodniczej, kulturalnej, regionalnej dla szerokiego grona odbiorców, głównie z terenu powiatu gorlickiego: dzieci, dorosłych i seniorów. Nasze główne pola aktywności to: integracja i aktywizacja społeczności lokalnej wokół ekologii i kultury, wzmacnianie poczucia lokalnej tożsamości, rozwój osobisty kobiet w kierunku wykorzystania potencjału własnego i lokalnego środowiska. Stowarzyszenie na stałe współpracuje z lokalnymi i regionalnymi samorządami, pozyskuje środki zewnętrzne na działania edukacyjne oraz przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Wszystkie nasze działania są wyjątkowe, a ich uczestnicy to osoby z różnych grup społecznych – są to zarówno młodzież (nawet 2000 rocznie) jak i dorośli od 18 do i 100 lat (ok. 250 rocznie) w tym seniorzy, osoby uczące się i pracujące, lokalni przedsiębiorcy i twórcy ludowi, osoby o niskich umiejętnościach podstawowych, osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy terenów wiejskich i turyści. Według nas płeć, wiek, czy wykształcenie nie gra roli, jeśli osoba chce zdobyć wiedzę na tematy przyrodnicze i ekologiczne. Nasze projekty kierujemy do lokalnej społeczności Gminy Ropa oraz szerzej – Powiatu Gorlickiego. Jesteśmy w stałej współpracy z UG Ropa i UM Gorlice, LGD Beskid Gorlicki, Nadleśnictwem Łosie, Gminny Ośrodek Kultury. Współpraca z Małopolskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES) zapewnia nam prócz wsparcia merytorycznego i grantowego, sieciowanie i wymianę doświadczeń z NGO z różnych stron Polski

projekty na 2025 rok

Projekt „Skrzydła młodzieży: Rozwijanie Kompetencji i Więzi Społecznych” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.13 Lokalne inicjatywy edukacyjne, typ projektu A. Lokalne inicjatywy edukacyjne w obszarze kształcenia dzieci i młodzieży.

Zapraszamy na warsztaty z edukacji przyrodniczej, warsztaty z zakresu edukacji przeciw przemocy rówieśniczej i warsztaty – rozwój talentów, skierowany do uczniów klas III-VIII szkół podstawowych z terenu Gorlic, gminy wiejskiej Gorlice, gminy Ropa

Cel projektu:

Celem projektu jest wzrost kompetencji kluczowych 200 uczniów klas III-VIII szkół podstawowych, uwrażliwienie ich na przyrodę, drugiego człowieka oraz uświadomienie im swojego własnego ja-swoich możliwości i mocnych stron.

Warsztaty obejmują
trzy kluczowe bloki tematyczne:

  • „Warsztaty z edukacji przyrodniczej” – zajęcia terenowe połączone z leśnymi kąpielami i warsztatami z fotografii przyrodniczej (w projekcie przewidziano udział 10 grup, zajęcia trwają 5h dla jednej grupy)
  • Warsztaty z zakresu edukacji przeciw przemocy rówieśniczej (w projekcie przewidziano udział 10 grup, zajęcia trwają 2h dla jednej grupy)
  • „Rozwój talentów” – warsztaty terenowe. Zadanie podzielone na 2 warsztaty: teoretyczny i praktyczny. Część I odkrywanie własnych talentów jako źródło wzmacniania samooceny oraz część II rozwój kreatywności- warsztaty plastyczne ( w projekcie przewidziano udział 10 grup, zajęcia trwają 5h dla jednej grupy)

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a program został stworzony z myślą o realnych potrzebach uczniów i ich codziennych wyzwaniach.

Okres realizacji projektu: 01.01.2025-30.06.2026

Wartość projektu: 99 125,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 83 890,28 zł

Zapisy: tel. 500141969
e-mail: mb.gorlice@gmail.com

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #warsztaty #warsztatyekologiczne #ekologia #szkołapodstawowa #uczniowie #pomagamydzialacinnym