Stowarzyszenie
"Skrawek Nieba"

stowarzyszenie

Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” działa w sposób ciągły od XII.2014 r. Od 8 lat prowadzi Zagrodę Edukacyjną (wpisaną do Ogólnopolskiej Sieci www.zagrodaedukacyjna.pl), organizuje warsztaty z edukacji przyrodniczej, kulturalnej, regionalnej dla szerokiego grona odbiorców, głównie z terenu powiatu gorlickiego: dzieci, dorosłych i seniorów. Nasze główne pola aktywności to: integracja i aktywizacja społeczności lokalnej wokół ekologii i kultury, wzmacnianie poczucia lokalnej tożsamości, rozwój osobisty kobiet w kierunku wykorzystania potencjału własnego i lokalnego środowiska. Stowarzyszenie na stałe współpracuje z lokalnymi i regionalnymi samorządami, pozyskuje środki zewnętrzne na działania edukacyjne oraz przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Wszystkie nasze działania są wyjątkowe, a ich uczestnicy to osoby z różnych grup społecznych – są to zarówno młodzież (nawet 2000 rocznie) jak i dorośli od 18 do i 100 lat (ok. 250 rocznie) w tym seniorzy, osoby uczące się i pracujące, lokalni przedsiębiorcy i twórcy ludowi, osoby o niskich umiejętnościach podstawowych, osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy terenów wiejskich i turyści. Według nas płeć, wiek, czy wykształcenie nie gra roli, jeśli osoba chce zdobyć wiedzę na tematy przyrodnicze i ekologiczne. Nasze projekty kierujemy do lokalnej społeczności Gminy Ropa oraz szerzej – Powiatu Gorlickiego. Jesteśmy w stałej współpracy z UG Ropa i UM Gorlice, LGD Beskid Gorlicki, Nadleśnictwem Łosie, Gminny Ośrodek Kultury. Współpraca z Małopolskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES) zapewnia nam prócz wsparcia merytorycznego i grantowego, sieciowanie i wymianę doświadczeń z NGO z różnych stron Polski

projekty na 2023 rok

Stowarzyszanie „Skrawek Nieba” w ramach grantu realizuje inicjatywę pn:

„LEŚNE KĄPIELE W SKRAWKU NIEBA”

polegającą na organizacji 2 spotkań pn: „Leśne kąpiele”- terapeutyczne spacery przyrodnicze połączone z ćwiczeniami oddechowymi oraz ekologiczny posiłek sporządzony na bazie lokalnych produktów.

Zapraszamy osoby pełnoletnie, mieszkańców powiatu gorlickiego oraz turystów odwiedzających Beskid Niski. Udział w imprezach plenerowych jest bezpłatny. Leśne kąpiele odbędą się w Zagrodzie Edukacyjnej „Skrawek Nieba”, 38-312 Ropa, Łosie 92 w terminie od 20 czerwca do 5 lipca 2023r.

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie na nr telefonu 500-141-969 lub mailowo mb.gorlice@gmail.com.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator w terminie do 15.06.2023r skontaktuje się z osobami zakwalifikowanymi do udziału w spotkaniach.

ZAPRASZAMY

Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w Łosiu rozpoczyna realizację projektu pt:
„Międzypokoleniowy most współpracy”
od 5.05.2023r do 31.12.2023r. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży (w wieku 10-21 lat), dorosłych ( w wieku 40-59 lat) oraz seniorów (60 lat i więcej) zamieszkujących tereny wiejskie powiatu gorlickiego. W ramach zadania zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, przyrodnicze i fotograficzne. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w spotkaniach
muzycznych, zostanie utworzony również „Trzy pokoleniowy Klub Aktywności i Pasji” działający w Łosiu przez cały okres trwania projektu. Serdecznie zapraszamy.
Informacje i zapisy:
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba”
38-312 Ropa, Łosie 92, tel.500141969
www.skraweknieba.eu
Zadanie jest współfinansowane ze środków Budżetu Państwa w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2023.

Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” w Łosiu rozpoczyna realizację projektu pt:
„Aktywny i kreatywny senior”
od 1.08.2023r do 30.11.2024r. Projekt jest skierowany do osób w wieku emerytalnym zamieszkujących tereny wiejskie powiatu gorlickiego i limanowskiego. W ramach zadania zostaną zorganizowane warsztaty
przyrodnicze połączone z leśnymi kąpielami, edukacyjne warsztaty artystyczne, spotkania z artystami oraz integracyjne spotkania muzyczno-taneczne. Serdecznie zapraszamy.
Informacje i zapisy:
Stowarzyszenie „Skrawek Nieba”
38-312 Ropa, Łosie 92, tel.500141969
www.skraweknieba.eu
Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Dokumentacja zdjęciowa z realizacji projektu: „Aktywny i kreatywny senior”

 

W ramach projektu ,,Rozwijamy nasze skrzydła – szkolenia dla kadry Skrawka Nieba” w dniach 11-18 sierpnia wzięliśmy udział w kursie językowym na Malcie.

Malta jest państwem wyspiarskim położonym w środkowej części Morza Śródziemnego 75 km na południe od Sycylii i 240 km od północnych wybrzeży Libii. W skład państwa maltańskiego wchodzi 5 wysp. Trzy największe: Malta, Gozo i Comino są zamieszkane, a malutkie Cominotto i Filfla są bezludne. Malta to kraina fantastycznych oliwek i suszonych pomidorów czyli wszystkiego co najlepsze pod śródziemnomorskim niebem. Na Malcie mieszka 500tys osób, ponad 97% mieszkańców wyspy to katolicy.

W programie kursu zorganizowanego przez szkołę Maltalingua w San Jullian’s mieliśmy między innymi: wycieczki krajoznawcze “Language Tour” podczas których ćwiczyliśmy praktyczny angielski (face to face). Odwiedziliśmy przepiękną wyspę Gozo oraz stolicę Malty Vallettę a także spotkania “Language Party” i spacery językowe.

Gozo to druga co do wielkości wyspa Malty. Nie jest duża, gdyż jej długość to tylko 14,48 km, a szerokość 7,25 km. Gozo uchodzi za miejsce, gdzie można poczuć radość, i to nie tylko dlatego, że jej maltańska nazwa „Għawdex” – to właśnie radość. Gozo to krystalicznie piękna woda, klify, przepiękne miasteczka i znajdujące się w nich kościoły, które mieliśmy okazjęzobaczyć.

Valletta natomiast jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Można tu zobaczyć min: Pałac Wielkiego Mistrza (Grandmaster’s Palace), Konkatedra świętego Jana (St John’s Co-Cathedral), Wyższe Ogrody Barrakka (Upper Barrakka Gardens)oraz Pałac Casa Rocca Piccola.

Wraz z uczestnikami kursu z całego świata mieliśmy możliwość poznania ich kultury, zwyczajów, kuchni, integracji. Podczas tygodniowej przygody z językiem angielskim towarzyszyła nam Martha nasza native speaker. Bardzo przyjazna, komunikatywna, pomocna nauczycielka z Nowej Zelandii. Dzięki niej spędziliśmy cudowny tydzień na Malcie.Nawiązaliśmy nowe znajomości, wymieniliśmy się doświadczeniami i przyjechaliśmy znowymi pomysłami na przyszłość. Wyjazd do kraju, w którym językiem oficjalnym jest j.angielski utwierdził nas w przekonaniu, iż kontakt z językiem angielskim na co dzień jest bardzo ważny, a kursy językowe w międzynarodowym towarzystwie przynoszą wymierne efekty. Sprawdzenie swoich umiejętności za granicą, zweryfikowanie ich w środowisku, w którym nie można się posługiwać językiem ojczystym było dla nas nowym i ważnym doświadczeniem. Uczestnictwo w kursie językowym pozwoliło zdobyć dodatkowe umiejętności w zakresie posługiwania się j. angielskim. Wiedzę tą wykorzystamy w pracyedukacyjnej z uczestnikami warsztatów z różnych krajów Europy i świata realizowanych przez Stowarzyszenie.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środkówUnii Europejskiej

Wspomnienia z podróży kulinarnej do Włoch.
 
W ramach projektu ,,Rozwijamy nasze skrzydła – szkolenia dla kadry „Skrawka Nieba”. zespół naszego Stowarzyszenia w dniach 5-8 luty 2023r. wziął udział w kursie gotowania w gospodarstwie Schrenteweinhof w północnych Włoszech, które jest członkiem stowarzyszenia Roter Huhn. Gospodarstwo znajduje się się we włoskim mieście Lana w sercu Południowego Tyrolu (niedaleko Merano) Prowadzą go Hannes i Patrizii, wraz z dziećmi. Mają piękną winnicę oraz sady jabłkowe. Patrizia prowadzi kursy kulinarne, lubi zarażać swoją pasją do gotowania i pieczenia.
Południowy Tyrol jest jednym z włoskich liderów w wykorzystaniu potencjału regionu do rozwoju przedsiębiorczości i turystyki kulinarnej. Podczas naszego kursu nauczyliśmy się łączyć wybrane produkty i przyprawy, wykorzystywać zioła dla uzyskania doskonałego smaku, co pozwoliło zdobyć dodatkowe umiejętności i wiedzę. Poznaliśmy również sztukę dekorowania i serwowania potraw, tajniki produkcji win i dopasowywania ich do poszczególnych potraw i serów. Warsztaty były prowadzone w międzynarodowym środowisku, co dodatkowo wzmocniło efekt szkolenia poprzez poznanie ludzi z innych krajów.
Zajęcia kulinarne były również świetną forma wypoczynku i relaksu oraz czasem na poznanie świata, nowych kultur i naukę pracy w międzynarodowym zespole. Nauczyliśmy się przyrządzać dania korzystając z zasobów regionu, lokalnych produktów, poznaliśmy zasady i sposoby zdrowego odżywiania naszych włoskich partnerów. Przygotowane dania były zdrowymi potrawami, pięknie podanymi, a przede wszystkim własnoręcznie przygotowane przez nasz Zespół co dało nam dużo satysfakcji.
Dzięki zajęciom kulinarnym poznaliśmy różne tajniki kuchni, samodzielnie przygotowaliśmy smaczne dania, poznaliśmy tradycyjną kuchnię włoską. Są to bezcenne doświadczenia i wiedza, które wykorzystamy w naszej pracy w Skrawku Nieba, poszerzając ofertę naszych warsztatów kulinarnych i wprowadzając nowe potrawy podczas organizacji różnych imprez tematycznych.
 
Dziękujemy Patrizii za cudowny czas i możliwość spędzenia kilku dni w tym bajkowym miejscu.

Wspomnienia z kursu przyrodniczego w Chorwacji.

W ramach projektu ,,Rozwijamy nasze skrzydła – szkolenia dla kadry Skrawka Nieba” w dniach 19-22 lipca wzięliśmy udział w kursie przyrodniczym w Chorwacji. W ciągu tych paru dni udało nam się poznać walory przyrodnicze, różnorodność flory i fauny , poznać gościnność mieszkańców południowej Dalmacji. Na mapie naszej podróży przyrodniczej znalazł się piękny Orebić, Korcula i Park Narodowy Mljet.

Mljet – to najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku (97 ㎞ 2) Jej skarbem są dwa słone jeziora, niekończące się lasy (zajmują 72 % jej powierzchni) oraz wspaniali ludzie (1200 osób) którzy nad pieniądze przedkładają święty spokój – jak sami nam powiedzieli.

Korcula- czarna wyspa białego wina . Mieliśmy okazję poznać, dotknąć, przyglądnąć się jak wygląda praca w winnicy . Korčule to głównie zielone , równe rzędy winnic , zwłaszcza w okolicy Smokvicy , Čary i Lumbardy. Na Korculi przeważają obecnie niewielkie, rodzinne winnice rozsiane są po całej wyspie . Raz jest to kilka winnych krzewów w przydomowych ogródkach , innym razem kilkanaście równych rzędów gdzieś na słonecznym stoku. Powoli jednak rodzi się nowe pokolenie winiarzy, którzy odchodzą od wielkich winnic a mimo to tworzą doskonałe wina z tradycyjnych wyspiarskich szczepów min: Grk, Pošip, Prošek, Plavac mali.

Orebić – to niewielkie miasteczko z tradycjami żeglarskimi. Zostało założone na przełomie XV╱XVI wieku i przez długi czas było ważnym portem morskim. Obecnie zamieszkuje tu około 4000 osób. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki oraz rolnictwa, dominują tu głównie winnice oraz gaje oliwne.

Chorwacja zachęca do skorzystania z różnych form aktywności i rodzajów turystyki, takich jak ekoturystyka, turystyka przygodowa, rowerowa, zdrowotna i kulturowa, a także wspinaczka , jazda konna, łowiectwo, wędkarstwo. Pobyt w południowej Dalmacji był dobrą okazja do pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności kadry naszych przyrodników i osób zajmujących się promowaniem działań ekologicznych. Poznaliśmy bliżej elementy chorwackiej turystyki kulinarnej oraz enoturystyki. Wymieniliśmy się doświadczeniami z chorwackimi organizacjami, urodziły się nowe pomysły na warsztaty i spotkania w Skrawku.

Co Chorwację różni a co łączy z nami jeśli chodzi o wykorzystanie produktów lokalnych przy tworzeniu marek i stowarzyszeń turystycznych? Potrafią świetnie wykorzystać różnorodność przyrodniczą, lokalne wina, sery a przede wszystkim współpracują ze sobą przy tworzeniu ofert turystycznych, nie postrzegają siebie jako konkurencji. Mają świetnie oznakowane szlaki piesze, rowerowe, tablice edukacyjne. Co najbardziej zapadło nam w pamięci? Wycieczka przyrodnicza po Parku Narodowym Mljet, podróż łodzią, rowerem, pieszo, kąpiel w lazurowym morzu, duża dawka wiedzy i nowych doświadczeń w świetnym międzynarodowym zespole. Na pewno tam jeszcze wrócimy. ↶

Dziękujemy organizacji Goadria Croatia za świetnie przygotowany program warsztatów eco kursu dla naszego zespołu.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Realizacja projektu z edukacji ekologicznej w Słowenii

W dniach 12-15.07.2023 w ramach projektu ,,Edukacja ekologiczna przeciwko wykluczeniu społecznemu”/,,Environmental education against social exclusion” odbyło się szkolenie w Laško w Słowenii Zostało ono przygotowane przez naszego partnera Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Osebnostno Rast – Institut Treelogy. Stowarzyszenie Skrawek Nieba wspólnie z Fundacją Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Wyjdź z Domu” wzięło udział w warsztatach z pedagogiki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Mieliśmy okazje poznać przepisy kulinarne, zastosowanie oraz posmakować wyrobów własnej produkcji z darów lasu.

Dzięki wizycie w Kopalni minerałów Rudnik Sitarjevec Litija mieliśmy okazję poznać bogactwo tradycji górniczej, geologicznej oraz wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze. Kopalnia Sitarjevec jest jedną z kopalń połminerałów o wyjątkowej różnorodności mineralogicznej. Jest to jedno z najbogatszych złóż różnych kopalin w skali europejskiej i światowej. Występuje w nim ponad 60 różnych minerałów, wśród których najważniejsze minerały kruszcowe to: galena, sfaleryt, cynnabaryt, chalkopiryt i baryt.

W kopalni ku naszemu zaskoczeniu mieliśmy okazję spróbować tradycyjnego jedzenia górników czyli „SITARJEVŠKA MALCA”, która składa się z ciasta z krakersami, bekonem w cieście gryczanym, musem chrzanowym na miękiszu jabłkowym i kompotem z owoców sezonowych.

Kolejnym ważnym przykładem – elementem zrównoważonej słoweńskiej turystyki był trekking wąwozem Vintgar. Podczas 3godzinnej wędrówki obserwowaliśmy bogactwo słoweńskiej przyrody. Odwiedziliśmy również jezioro Bled, jezioro Bohinji, jaskinie Postojna, a także piękne słoweńskie wybrzeże z jego perełką miasteczkiem PIRAN.

Sustainable” (czyli zrównoważony ) nabiera tutaj realnego wymiaru – lokalne produkty, wytwarzane samodzielne lub pozyskiwane w kręgu najbliższych 100 km;

Pensjonaty w których nocowaliśmy , które wpisują się w nurt „zero waste” okazały się być miejscami w których ludzie żyją tą idea na codzień, a nie tylko traktują jak miły chwyt marketingowy (zero plastiku, kosze do segregacji na korytarzu, brak lodówek w pokoju, wszędzie przypomnienia o gaszeniu światła, nie odkręcaniu wody czy racjonalnym nakładaniu jedzenia na talerz);

W Dolinie Logarskiej mogliśmy skorzystać z sianoterapii , leśnych kąpieli , a dla dla wypalonych zawodowo obiekty turystyczne organizują turnusy detoksu (wodolecznictwo, muzyka ziół , lokalne jedzenie, aktywność fizyczna, masaże, trekking w naturze) = Słoweńcy wiedzą jak przyciągać turystów, a przy tym dbają o to by turyści nie zadeptali, nie hałasowali, nie niszczyli tych zasobów

Podczas szkolenia każda organizacja ze swoimi grupami pracowała nad ciekawymi programami i inicjatywami ekologicznymi, które niebawem zostaną wdrożone w lokalnych społecznościach.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z organizacjami ze Słowenii Drustvo Za Trajnostni Razvoj In Osebnostno Rast – Istitut Treelogy i Polski Fundacja „Wyjdź z domu” w ramach Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” realizuje projekt pt.: „Jesteśmy eco-dbamy o swoją planetę Ziemie”

Dokumentacja zdjęciowa: